Dişlerin rengini açmak veya beyazlatmak için uygulanan bir kozmetik prosedürdür. Dişlerin yüzeyindeki lekeleri, renk değişimlerini veya sararmaları giderir. Daha beyaz ve parlak bir gülüş elde etmeyi amaçlar. Diş beyazlatma yöntemleri denilince iki temel uygulamadan bahsedilir. Evde kullanılan beyazlatma ürünleri ve diş hekimi tarafından yapılan beyazlatma işlemi örnek olabilir. Estetik dişlere sahip olmak, gülümsemenin genel görünümüne katkıda bulunur. Kişinin daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlar.

İyi bir görünüme sahip olmak, kişinin kendine güvenini artırır. Sosyal hayatında daha rahat hissetmesini sağlar. Dişlerin düzgün, beyaz ve sağlıklı görünmesi, kişinin kendine güven duymasını sağlar. Bu da iş hayatı, sosyal hayat ve kişisel ilişkilerde daha başarılı olmak için önemlidir. Son olarak sağlıklı ve estetik bir ağız yapısına sahip olmak, dişlerin düzgün ve sağlıklı bir şekilde yerleştirilmesini gerektirir. Bu da dişlerin daha sağlıklı bir şekilde kullanılmasına ve ağız yapısının daha sağlıklı olmasına katkıda bulunur.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Evde kullanılan diş beyazlatma yöntemleri arasında jel, beyazlatıcı kalem, şeritler, medikal setler yer alır. Bu ürünler genellikle peroksit bazlı kimyasal maddeler içerir. Evde düzenli olarak kullanıldığında dişlerin beyazlamasına yardımcı olabilir. Diş hekimi tarafından yapılan beyazlatma işlemleri arasında ise, lazer tekniği, ışıkla beyazlatma bulunur. Ayrıca kimyasal beyazlatma gibi medikal yöntemler de yer alır. Bu işlemler, dişlerin daha hızlı ve daha yoğun bir şekilde beyazlamasını sağlar. Uzman diş hekimi tarafından yapıldığı için daha güvenli ve etkilidir. Uygulama sırasında kullanılan kimyasalların dozu ve uygulama süresi, diş hekimi tarafından kontrol edilir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Kimlere Uygulanır?

Diş Beyazlatma YöntemleriDişlerinde renk değişimleri veya sararmalar olan kişilere uygulanabilir. Bu durum, dişlerin doğal olarak beyazlığına geri dönmesini engelleyen çeşitli faktörlerden kaynaklanır. Sigara kullanımı, kahve, çay tüketimi, aşırı asitli içecek tüketimi, yaşlanma, bazı ilaçların kullanımı ve çeşitli hastalıklar yer alabilir. Yeni nesil diş beyazlatma yöntemleri sayesinde leke oluşumunun önüne geçilir. Ancak, diş estetiği uygulamaları herkese uygun değildir.

Diş eti hastalığı olanlar, diş minesinde aşınma olanlar, dişlerinde çürük olanlar ve aşırı hassasiyeti olanlar için önerilmez. Ayrıca, hamile veya emziren kadınlar, 18 yaşından küçükler, alerjik reaksiyonlara yatkın kişiler için uygun olmayabilir. Bazı sistemik hastalıkları olanlar da diş estetiği teknikleri için uygun olmayabilir. Operasyon öncesinde, diş hekimi tarafından muayene yapılması gerekir.

Kişinin diş sağlığı durumu hakkında bilgi sahibi olunması önemlidir. İşlem öncesinde kullanılan kimyasalların dozu ve uygulama süresi gibi faktörler göz önünde bulundurulur. Hastanın diş sağlığı durumuna göre ortodonti uzmanı kontrolünde ayarlanmalıdır. Diş beyazlatma, yapıldıktan sonra, etkisini koruyabilmesi için, diş bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. Diş hekimi tarafından önerilen bakım yöntemlerinin uygulanması gerekir.

Diş Beyazlatma Fiyatları ve İyileşme Süreci

Tedavi sonrasında, diş hekiminizin önerdiği talimatları takip etmek önemlidir. Diş beyazlatma yöntemleri ertesinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar yer almaktadır. İyileşme sürecinde diş minesinin gözenekleri açıktır. Renkli yiyecek veya içeceklerin dişlerinize nüfuz etmesi daha kolaydır. Bu nedenle, ilk 24 saat içinde dişlerinizi boyayan veya renkli yiyecek ve içecekler tüketmeyin. Aşırı sıcak veya soğuk yiyecek ve içeceklere dikkat edin. Dişleriniz daha hassas olabilir. Bu nedenle, aşırı sıcak veya soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınarak dişlerinizi koruyun.

Sigara içmek, uygulama sonrasında dişlerin rengini tekrar sarartabilir. İşlemin etkisini azaltabilir. Düzenli diş fırçalama, diş ipi kullanma ve gargara yapma işlemlerini sürdürün. Bu, dişlerinizi beyazlatmanın yanı sıra diş sağlığınızı da korumanıza yardımcı olacaktır. Sağlıklı ve estetik görünüme sahip dişler için düzenli olarak diş hekiminize gitmeniz önemlidir. Dişlerinizi kontrol etmek önemlidir. İşlemin etkisini takip etmek için diş hekiminize belirli aralıklarla gitmeniz gerekebilir.

Renk değişimi tedavisi dolayısıyla dişlerinizde hassasiyet yaşarsanız, diş hekiminize başvurun. Diş hekiminiz size özel diş hassasiyeti giderici ürünler önererek bu sorunu çözmeye yardımcı olur. Bu hususlara dikkat ederek, dişlerinizin beyazlığını ve sağlığını koruyabilirsiniz. Bakırköy Ortodonti Kliniği olarak kapsamlı ağız ve diş muayenesi gerçekleştiriyoruz. Ardından teşhis ve hastaların şikayetleri doğrultusunda diş beyazlatma yöntemleri uygulanır. Detaylı bilgi edinmek için iletişime geçebilirsiniz.

blank
blank